Αρχική > Ροή Ειδήσεων > Β΄ Παγκόσμιο Συνέδριο Αποκορωνιωτών! (Ανακοίνωσις).
15540798_1714241392164501_3036775132441364366_o

Β΄ Παγκόσμιο Συνέδριο Αποκορωνιωτών! (Ανακοίνωσις).

«ΑΠΟΚΟΡΩΝΑΣ: ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ»

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ 

Το Κοινωφελές Ίδρυμα «Αγία Σοφία», ο Δήμος Αποκορώνου, η Ομοσπονδία Σωματείων Αποκορώνου Αττικής και το Ινστιτούτο Επαρχιακού Τύπου, με την υποστήριξη των Συλλόγων του Αποκόρωνα ανακοινώνουν την από κοινού διοργάνωση Συνεδρίου για την Επαρχία Αποκορώνου, που θα πραγματοποιηθεί από την Πέμπτη 31 Αυγούστου μέχρι την Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου 2017, στις εγκαταστάσεις του Ιδρύματος «Αγία Σοφία» και του Ινστιτούτου Επαρχιακού Τύπου, στους Αγίους Πάντες Αποκορώνου.

Οι θεματικές ενότητες των ανακοινώσεων του Συνεδρίου είναι:

  • Φιλολογικές και κοινωνικές επιστήμες:Ιστορία (η θεματολογία των σχετικών ανακοινώσεων πρέπει να φτάνει έως το έτος 1945), Αρχαιολογία, Αρχιτεκτονική, Λαογραφία, Γλώσσα, Τοπωνυμικό, Πνευματική Δημιουργία.
  • Πολιτισμός:Θρησκεία, Καλές Τέχνες, Παράδοση, Πολιτιστικές δραστηριότητες.
  • Οικονομία – Ανάπτυξη:Πρωτογενής τομέας, Φύση – Περιβάλλον, Μεταποίηση, Τουρισμός.
  • Κοινωνική πολιτική:Εκπαίδευση, Υγεία.

 

Το πρόγραμμα του Β’ Παγκοσμίου Συνεδρίου Αποκορωνιωτών το οποίο  ανακοινώθηκε από τη γραμματεία  του Κοινωφελούς Ιδρύματος “Αγία Σοφία”, έχει ως εξής:

ΠΕΜΠΤΗ31/8 18.30 Έναρξη ΣυνεδρίουΑγιασμός
18.45 Τρισάγιο στη μνήμη του μακαριστού Μητροπολίτη Κισάμου και Σελίνου Ειρηναίου Γαλανάκη και Αποκάλυψη ΑΝΔΡΙΑΝΤΑ
19.00 ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ ΟΡΓΑΝΩΤΩΝ
Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυδωνίας και Αποκορώνου κ.κ. Δαμασκηνός, Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής και Πρόεδρος του Κοινωφελούς Ιδρύματος «Αγία Σοφία»
Κουκιανάκης Χαράλαμπος Δήμαρχος Αποκορώνου
Σκαμνάκης Αντώνης Ινστιτούτου Επαρχιακού Τύπου
Τερεζάκης Ιωάννης Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Συλλόγων Αποκορώνου Αττικής
Νικόλαος Παπαδάκης Απολογισμός Α΄ Παγκοσμίου Συνεδρίου Αποκορωνιωτών 1987
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ1/9
ΠΡΩΙ Α ΣΥΝΕΔΡΙΑ 09.00-11.00 8 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
09.00-09.15 Λιακόπουλος Ηλίας Τα σπήλαια του Αποκόρωνα. Οι αυτοψίες της Εφορείας Παλαιοανθρωπολογίας-Σπηλαιολογίας 2014-2016.
09.15 –09.30 Παπαδοπούλου Ελένη Οικιστικές εγκαταστάσεις και ταφικά δεδομένα στον Αποκόρωνα κατά τους μινωϊκούς χρόνους.
09.30-09.45 Κάντα Αθανασία “Το Μυκηναϊκό μέγαρο του Σαμωνά Αποκορώνου και οι ιστορικές εξελίξεις του 13ου και 12ου αιώνα π.Χ.”
09.45-10.00 Martinez Angelos Τα προξενικά ψηφίσματα της Απτέρας
10.00-10.15 Τζανακάκη Κατερίνα Αρχαία Απτέρα: Οργάνωση νεκροπόλεων και έθιμα ταφής
10.15-10.30 Χατζηδάκης Νίκος Η αναστήλωση του αρχαίου θεάτρου Απτέρας.
10.30-10.45 Νινιού-Κινδελή Βάνα Απτέρα: το βαθμιδωτό μνημείο του θεάτρου
10.45-11.00 Λουκία Φλεβάρη Το θέατρο της αρχαίας Απτέρας και η ανακύκλωση του υλικού
11.00-11.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
Β ΣΥΝΕΔΡΙΑ 11.30-13.30 6 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
11.3011.45 Περράκη Θεοδώρα Οι λύχνοι κρητικού τύπου από την αρχαία Απτέρα. Μια σύντομη παρουσίαση
11.4512.00 Φραγκάκης Γιάννης Αρχαία Γλυπτά από τον Αποκόρωνα με αρ. Λ 3257 και Λ284
12.00-12.15 Μιλιδάκης Μιχάλης Άγαλμα Ηρακλή από τα Δράμια.
12.1512.30 Τσουγκαράκης Δημήτρης Η περιοχή του Αποκορώνου κατά τη Βυζαντινή Περίοδο. Μια γενική επισκόπηση
12.30-12.45 π. Βλαβογιλάκης Μιχαήλ Πληροφορίες για την εκκλησιαστική οργάνωση του Αποκόρωνα από τα πρωτοχριστιανικά χρόνια μέχρι τη Βενετοκρατία.
12.45-13.00 Ανδριανάκης Μιχάλης Η μνημειακή τέχνη στην Επαρχία Αποκορώνου κατά τα χριστιανικά χρόνια.
13.00-13.30 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ
ΑΠΟΓΕΥΜΑ Γ ΣΥΝΕΔΡΙΑ 15.30-18.30 9 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
17.30-17.45 Φιολιτάκη Αναστασία Άγιοι Ασώματοι Βαφέ και Κεφάλα στις Βρύσες: Δυο πρωτοβυζαντινές θέσεις της επαρχίας Αποκορώνου
17.45-18.00 Ανδριανάκη Μαρία Ο ναός του Αγίου Νικολάου Μάζας και οι τοιχογραφίες του.
18.00-18.15 Ψαράκης Κώστας Ο ναός του Αγίου Γεωργίου στην τοποθεσία Τσίσκος του οικισμού Φρε.
18.15-18.30 Αγγελάκη Μαριάννα Προβιομηχανιές εγκαταστάσεις στον Αποκόρωνα
18.30-18.45 Βαρθαλίτου Πετρούλα Πρόγραμμα επιμόρφωσης επιστημόνων και τεχνιτών στην αναστήλωση Βυζαντινών και νεότερων μνημείων
18.45-19.00 π. Χλιαράς Ιερεμίας Η Μονή του Αγίου Γεωργίου στο Καρύδι: Παρελθόν και παρόν.
19.00-19.15 Κλάδου Αιμιλία Οι εκκλησίες της Τουρκοκρατίας (1856-1898) εις την Επαρχία Αποκορώνου και τα σημερινά ζητήματα ανάπτυξης.
19.15-19.30 Καλαϊτζάκη Ειρήνη Το φρούριο Ιτζεδίν στο χώρο και το χρόνο.
19.30-19.45 Νικηφοράκης Παντελής Ιστορικά στοιχεία του χωριού Πεμόνια
19.45-20.30 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ2/9
ΠΡΩΙ Δ ΣΥΝΕΔΡΙΑ 09.00-11.00 8 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
09.00-09.15 Martha Baldwin-Bowsky Stamps on Terra Sigilata found in excavations of the theater of ApteraΣφραγίδες σε Terra Sigillata (είδοςκεραμικώνπου βρέθηκαν στιςανασκαφές του θεάτρου της Απτέρας
09.15 –09.30 Μαλτέζου Χρύσα Αρχειακές μαρτυρίες για τον Αποκόρωνα από το φάκελο του μετοχιού της Πάτμου στο Στύλο της Κρήτης.
09.30-09.45 Γάσπαρης Χαράλαμπος Bicorna ή Apicorna:Ο Αποκόρωνας κατά τους πρώιμους βενετικούς αιώνες
09.45-10.00 Αρακαδάκη Μαρία Η χωροταξία της άμυνας στην περιοχή του Αποκόρωνα – διαχρονική επισκόπηση
10.00-10.15 Στεριώτου Ιωάννα Η στρατηγική σημασία του κάστρου του Αποκόρωνα σε σχέση με την αμυντική οργάνωση του κόλπου της Σούδας (16ος-17ος αι.).
10.15-10.30 Τσικνάκης Κώστας Το φρούριο του Αποκορώνου και η οργάνωση της άμυνας στην περιοχή τον 16ο αιώνα
10.30-10.45 Λαμπρινός Κώστας Φρουρώντας τον Αποκόρωνα: Χωρικοί στην υπηρεσία της Βενετίας (16ος αι.).
10.45-11.00 Βρουβάκης Στρατής Η ιστορία και η ετυμολογία του χωριού Νίππος, όπως καταγράφεται σε ένα ιστόρημα του 1573 από τον δόκτορα Θ. Τρουλλινό
11.00-11.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
Ε ΣΥΝΕΔΡΙΑ 11.30-13.30 6 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
11.3011.45 Πατραμάνη Μαρία Επαναστατικές εστίες και ιδεολογία του πληθυσμού στον Αποκόρωνα: από τον Κρητικό Πόλεμο ως την επιχείρηση ανακατάληψης των Χανίων από του Βενετούς (1645-1692)
11.4512.00 Παπαδία-Λάλα Αναστασία Ο Αλίκαμπος Αποκορώνου: Εξουσία και κοινωνική οργάνωση στον ορεινό χώρο της βενετοκρατούμενης Κρήτης.
12.00-12.15 Πανοπούλου Αγγελική Καλύβες Αποκορώνου: Γαιοκτησία και οικονομικές δραστηριότητες τον 16ο αιώνα
12.1512.30 Νικολακάκης Νεκτάριος Οι Αποκορωνιώτες επαναστάτες το 1821, σύμφωνα με ένα ανέκδοτο Οθωμανικό κώδικα.
12.30-12.45 Κακατσάκης Βαγγέλης Κουβέντα με έναν άγνωΚστο εθελοντή της Μάχης του Βαφέ στις 12 Οκτωβρίου 1866.
12.45-13.00 Μακριδάκης Μανόλης Ένας άγνωστος ήρωας: Λεωνίδας Μιχ. Παπαδάκης
13.00-13.30 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ
ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤ ΣΥΝΕΔΡΙΑ 17.30-18.45 5 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
17.00-17.15 Αθανασιάδου–Στεφανουδάκη Δέσποινα

«Φύση και άνθρωποι του Αποκόρωνα, στην τοπική αρθρογραφία του Ειρηναίου Γαλανάκη»

17.15-17.30 Γαλανάκη Μαρία Η επιστολογραφία των Ελλήνων μεταναστών της Γερμανίας προς τον Ειρηναίο Γαλανάκη.
17.30-17.45 Φουρναράκης Κωνσταντίνος Η μαρτυρία του μακαριστού Μητροπολίτη Ειρηναίου Γαλανάκη για τη συνάντησή του με τον Χριστό
17.45-18.00 Φιλιππίδης Ηλίας Ο ΕΙΡΗΝΑΙΟΣ ΚΑΙ Η «ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΝ» ΩΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟΚΟΡΩΝΑ
18.00-18.15 Μαριακάκη Έλλη Ίδρυμα Αγία Σοφία
18.30 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ-ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ-ΔΕΙΠΝΟ
ΚΥΡΙΑΚΗ3/9
ΠΡΩΙ Ζ ΣΥΝΕΔΡΙΑ 10.00-13.30 11 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
10.00-10.15 Πανηγυράκης Πέτρος Τα τοπωνύμια Παϊδοχωρίου, Νεροχωρίου και Αγίων Πάντων
10.1510.30 Θεοδωράκης Διονύσιος Αντώνιος Ζαχαρία Μουντάκης: Ένας μεγάλος αρχιτέκτονας στο τέλος του 19ου αιώνα και αρχές του 20ου από τον Κεφαλά Αποκορώνου.
10.30-10.45 Σημανδηράκη Ζαχαρένια Τα σωματεία του Αποκόρωνα έως την ένωση (1913)
10.45-11.00 Δρακάκης Μανόλης – Παναγιωτάκη Μάρα Ο Αποκόρωνας της Ύστερης Τουρκοκρατίας (Εν τύποις 1880-1913).
11.00-11.15 Σφακιωτάκης Σταύρος Η Εκπαίδευση στην Κρήτη κατά την Ύστερη Τουρκοκρατία – Η περίπτωση του Αποκόρωνα
11.15-11.30 Κανάκης Κωστής Δημόσια υγεία στην Ύστερη Οθωμανική Κρήτη: Η ελονοσία στην Επαρχία Αποκορώνου και μέθοδοι αντιμετώπισής της
11.30-12.00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
12.00-12.15 Αλιγιζάκη Στέλλα- Λιματζακης Γιώργος Νομαρχία Σφακίων με έδρα τον Βάμο. Μια διοικητική ρύθμιση σημαντική για την ιστορική εξέλιξη του Αποκόρωνα
12.15-12.30 Νάσσης Αντώνης Τα γεγονότα του Βάμου (1895) ειδωμέσα μέσα από το γαλλικό προξενικό αρχείο.
12.30-12.45 Χαρωνίτης Βασίλειος Γυναίκες του Θρύλου στον Αποκόρωνα
12.45-13.00 Αποστολάκης Σταμάτης Μακεδονομάχοι του Αποκόρωνα στη Δημοτική μας ποίηση.
13.00-13.15 Μιχάλαγα Δέσποινα Κυδωνίας και Αποκορώνου Αγαθάγγελος Ξηρουχάκης: Ιχνηλατώντας μια πολυπράγμονα εκκλησιαστική προσωπικότητα των νεότερων χρόνων
13.15-13.45 Βουρλιώτης Μανόλης Ο Κυριακός Κριτοβουλίδης αυτοβιογραφούμενος
13.45-14.00 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ
ΑΠΟΓΕΥΜΑ Η ΣΥΝΕΔΡΙΑ 17.30-20.30 9 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
17.30-17.45 Χναράκη Μαρία Η διεθνής δισκογραφία του Αποκόρωνα στις αρχές του 20ού αιώνα ως κορωνίδα παράδοσης και εξωστρέφειας για το μέλλον.
17.45-18.00 Αλιγιζάκης Αγησίλαος Η πολυδιάστατη πολιτισμική ταυτότητα του Χαρίλαου Πιπεράκη
18.00-18.15 Μπιχάκης Βασίλειος Η ενόργανη μουσική παράδοση του Αποκόρωνα τον 20ο αιώνα.
ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ
18.15-18.30 Βελεσιώτου Βασιλική Δημογραφικά και Κοινωνικά χαρακτηριστικά του Αποκόρωνα σήμερα
18.30-18.45 Φρονιμάκη Τασία Το Ιστορικό και Λαογραφικό ΜουσείοΓαβαλοχωρίου και η τοπική ανάπτυξη
18.45-19.15 Κουκιανάκης Χαράλαμπος Ανάπτυξη και προοπτική του Αποκόρωνα
19.15-19.30 Μπενάκη Αργυρώ Οι κοινωνικές προκλήσεις μέσα από τις ανθρώπινες ανάγκες στο Δήμο Αποκορώνου
19.30-19.45 Βροντάκης Κων/νος Αθλητισμός για παιδιά – ενήλικες και δημιουργία υποδομών
19.45-20.00 Γιαννουλάκη Γεωργία Η οργάνωση και η λειτουργία της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας στον Αποκόρωνα
20.00-20.30 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ
ΠΡΩΙ Θ ΣΥΝΕΔΡΙΑ 09.00-11.00 6 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
9-9.15 Σαριδάκης Στράτος Η επέκταση του δικτύου άρδευσης από τον Άγιο Βασίλη Αλμυρίδας – Γαβαλοχώρι
9.15 -9.30 Κουτσουπάκης Χαράλαμπος-Ζαμπία Η διαχείριση και η προστασία των υδατικών πόρων στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Αποκορώνου και ο διαχρονικός ρόλος της τοπικής αυτοδιοίκησης μέσα από τις διαδοχικές διοικητικές και θεσμικές μεταρρυθμίσεις
9.30-9.45 Βουλγαράκης Μανούσος

Αγροτικός Συνεταιρισμός Μεσκλών

9.45-10.00 Σελλιανάκης Βαρδής-Κουτσουπάκης Σπύρος

Η κτηνοτροφία στον Αποκόρωνα

10.00-10.15 Φωτάκης Ιωάννης Δασικοί χάρτες-Δασολόγιο και προοπτική επίλυσης του ιδιοκτησιακού ζητήματος των εκτάσεων που υπόκεινται στη δασική νομοθεσία
10.15-10.30 Ποντικάκης Φώτης Περιβαλλοντική εκπαίδευση στον Αποκόρωνα: Τα εκπαιδευτικά προγράμματα και οι δράσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βάμου .
10,30-11,00 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ
11,00-11,30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
Θ ΣΥΝΕΔΡΙΑ 11.30-13.30 6 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
11.3011.45 Παπαδάκης Χάρης Ανάπτυξη της τοπικής οικονομίας μέσω της συμμετοχικής χρηματοδότησης. CROWDFUNDING
11.4512,00 Καλλιβρετάκη Δήμητρα –Τσίγκου Άννα- Βοσκάκη Μαρία

Αξιοποίηση-Ανάδειξη πλουτοπαραγωγικών πόρων του Αποκόρωνα

12.00-12.15 Παπαδάκης Κυριάκος

Στοιχεία για τουριστική ανάπτυξη και ξενοδοχειακές μονάδες

12.1512.30 Αρτεμάκης Μιχάλης Μοντέλο βιώσιμης τουριστικής ανάπτυξης στον Αποκόρωνα
12.30-12.45 Φρατζεσκάκης Νικόλαος Αγροτουρισμός
12.45-13.00 Νικηφοράκης Σταύρος Τουρισμός και ανάπτυξη νέων τεχνολογιών φιλικών προς το περιβάλλον
13.00-13.30 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ
ΑΠΟΓΕΥΜΑ Ι ΣΥΝΕΔΡΙΑ 17.3020.30 9 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
17.30-17.45 Λιονάκης Σπύρος Καινοτόμες εναλλακτικές καλλιέργειες Τροπικών και Υποτροπικών οπωροφόρων δένδρων με προοπτική για περιοχές του Αποκόρωνα Χανίων
17.45-18.00 Καλλιτεράκης Γιώργος Προοπτικές της Καλλιέργειας του Αβοκάντο και άλλων Τροπικών και Υποτροπικών Καλλιεργειών στην Κρήτη
18.00-18.15 Κουμπούρης-Μιχελάκης Βελτίωση της ελαιοκομίας στον Αποκόρωνα
18.15-18.30 Παπαδαντωνάκης Νίκος Προοπτικές Αναδιάρθρωσης & Ανάπτυξης του τομέα των Εσπεριδοειδών στον Αποκόρωνα
18.30-18.45 Γαλάνης Γιάννης Προοπτικές ανάπτυξης και εξέλιξης της αμπελοκαλλιέργειας και οινοπαραγωγής στον Αποκόρωνα
18.45-19.00 Κασαπάκης Γιάννης

Χαρούπι: Ένα Προϊόν με Ιστορία αλλά και Νέες Προοπτικές

19.00-19.15 Παγιαυλάς Νικόλαος

Προτάσεις για το μέλλον του αγροτικού τομέα στη Κρήτη. Μπορεί η Βιολογική Γεωργία να θρέψει τη Κρήτη;

19.15-19.30 Οικονομάκης Κώστας Αρωματική χλωρίδα του Αποκόρωνα. Πρόκληση για αξιοποίηση
19.30-19.45 Κόκκινος Γιώργος

Ομάδες παραγωγών ελαιολάδου-προβλήματα και προοπτική

19.45-20.30 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ/ΛΗΞΗ

H Οργανωτική Επιτροπή
Ο Πρόεδρος του Κοινωφελούς Ιδρύματος «Αγία Σοφία», Μητροπολίτης Κυδωνίας και Αποκορώνου κ.κ. Δαμασκηνός.
Ο Δήμαρχος Αποκορώνου, κ.Χαράλαμπος Κουκιανάκης.
Ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Σωματείων Αποκορώνου Αττικής, κ.Ιωάννης Τερεζάκης.
Ο Πρόεδρος του Ινστιτούτου Επαρχιακού Τύπου, κ.Ιωάννης Γαρεδάκης

1